Na ulici

Hovorili sme o problémoch doma a v škole, ale často sa aj bežná prechádzka s kamarátmi môže zmeniť na nebezpečné dobrodružstvo.
Čomu sa vyhnúť?

Neosvetleným miestam a miestam, kde sa pohybuje málo ľudí.

Pri ceste z diskotéky alebo od kamaráta domov sa budeš možno niekedy ponáhľať a bude sa Ti zdať ako dobrý nápad skrátiť si cestu cez park alebo tmavú uličku. Povieš si, že radšej budeš trochu riskovať, ako by si mal prísť neskoro domov. Týmto riskovaním sa môžeš vystaviť nebezpečenstvu prepadnutia, okradnutia, znásilnenia, fyzického útoku, nadávania bez zjavnej príčiny, alebo sa stať neželaným svedkom trestného činu. Človek, ktorý by sa Ti inokedy neodvážil čokoľvek spraviť, bude posmelený tým, že si odrazu pre neho ľahkou obeťou. Zvýšenú pozornosť venuj aj vstupu do tmavého vchodu.
Skús sa zamyslieť nad tým, či päť minút, ktoré získaš, stojí za to, čo môžeš týmto riskovaním stratiť.

Neriskuj, radšej nebezpečným situáciám predchádzaj. Ako?

  • Nechoď nikdy sám, ale v skupine s kamarátmi.
  • Požiadaj niekoho dospelého, aby Ťa odprevadil (napr. kamarátových rodičov).
  • Dohodni sa s rodičmi, aby Ťa na dohodnutom mieste čakali alebo prišli pre Teba, i keď sa Ti to zdá zbytočné alebo trápne.
  • Kdekoľvek ideš, Tvoji rodičia by mali vedieť, kam ideš, s kým tam budeš a kedy sa asi plánuješ vrátiť. 
  • Mobil, ktorý je dnes už samozrejmosťou, Ti umožní byť v kontakte s rodičmi a zavolať im, keď budeš potrebovať pomôcť.

Keď sa napriek všetkým opatreniam ocitneš v nepríjemnej situácii, budeš asi šokovaný nečakaným útokom. Vtedy je ťažké zachovať si chladnú hlavu. Dobrý spôsob obrany je krik (môže byť aj „Horí!“) a útek. Nemusíš sa za to hanbiť. 
Keď niekto na Teba na ulici pokrikuje, ignoruj to alebo odíď preč. Snaž sa nereagovať agresívne a nenechaj sa vyprovokovať.

Stopovanie.
Vo filmoch tak romantický spôsob prepravy sa v skutočnosti pre Teba môže stať veľkým rizikom. Sadnúť si s neznámym do auta znamená plne sa odovzdať do cudzích rúk. Neznámy rozhoduje o tom, kam pôjdete, kde Ti zastaví, či Ti vôbec zastaví, ako dlho v tom aute zostaneš. Nevieš, či nemá pri sebe zbraň, nevieš, čo spraví jeho spolujazdec, či nie je pod vplyvom nejakej drogy alebo alkoholu. Asi netreba pokračovať v opise toho, ako sa takýto výlet môže skončiť.
Aj keď je to drahšie, používaj verejnú dopravu alebo sa nechaj odviesť rodičmi.

Oslovenie neznámymi. 
Prechádzaš sa po ulici a zrazu Ťa osloví cudzí človek. Čo urobíš?
Aj obyčajné spýtanie sa na čas môže byť zámienkou na nadviazanie rozhovoru, ktorý však nemusí byť príjemný. Neznámy môže ísť vedľa teba po ulici, byť vulgárny, dotieravý a ťažko sa ho zbavíš. Môže Ti rozprávať veci, ktoré Ti nemusia byť príjemné, alebo aj naopak, bude Ti veľmi lichotiť. V žiadnom prípade s ním nikam nechoď, nič si od neho neber alebo sa nenechaj fotiť, aj keby Ti sľubovali, že potom dostaneš peniaze za odmenu a budeš slávny. Môže sa stať, že títo ľudia sa zaoberajú práve únosmi detí. S cudzím človekom pre istotu nechoď sám vo výťahu, radšej počkaj alebo sa prebehni pešo.

Ak to bude trvať dlho a bude Ťa to obťažovať, zájdi do najbližšieho obchodu a popros predavačku o pomoc.
Rovnako je dobré mať dohodnutý signál s rodičmi, napr. vetu, ktorú im povieš do telefónu, rozumiete jej len vy a ktorá znamená „som v nebezpečí, ale nemôžem o tom otvorene hovoriť“. (Napr. „Urob mi na večeru kapustovú polievku“ v prípade, že kapustovú polievku neznášaš.) Takýto signál sa Ti môže zísť aj inokedy.

Existujú aj iné dôvody, pre ktoré by si si mal dať pozor, keď Ťa na ulici osloví neznámy. Môže chcieť odpútať Tvoju pozornosť, čo s obľubou využívajú vreckoví zlodeji.

Súčasť projektu Ako si nenechať  ublížiť.

pexels photo 220320

Konzultačné hodiny

pondelok až piatok od 8:00 hod do 15:00 hod.