V škole

Tak toto prostredie poznáš veľmi dôverne, veď tam denne stráviš kopu času. Niekedy sa do školy tešíš, niekedy nie. Ak sa netešíš, máš na to nejaký dôvod?
Možno sa bojíš na písomku, možno nie si vôbec pripravený na diktát, alebo Ti v škole niekto nie je príjemný. Ak je to navyše niekto, kto Ti denne ubližuje, pravdepodobne na to neustále myslíš a berie Ti to chuť do učenia.

Ak jeden alebo viac žiakov inému úmyselne, opakovane ubližuje a týra ho, pričom na to využíva agresiu a manipuláciu, hovoríme o šikanovaní.

Pravdepodobne si už toto slovo počul, len si si možno niekedy nevedel presne prestaviť, čo to znamená.
Odborníci medzi prejavy šikanovania zaraďujú kopanie, bitie, fackovanie, škrtenie, dusenie, nútenie do niečoho, čo ten druhý nechce, krádeže peňazí, ničenie a schovávanie vecí, vyhrážanie sa, nadávky, zastrašovanie zbraňami, ignorovanie, ohováranie, výsmech...

To je iba zopár spôsobov, akými si dokážu ľudia ubližovať. Pritom je dôležité si uvedomiť, že o šikanovaní hovoríme, ak ide o opakované konanie, pričom agresori (tí, ktorí ubližujú) využívajú prevahu sily alebo počtu. Ak sa pobijú dvaja rovnocenní súperi, o šikanovanie nejde.

Zistil si, že sa Ťa niektorá z uvedených vecí osobne týka?
Ak Ťa niekto šikanuje, väčšinou to robí pod nátlakom a zastrašovaním, že ak to niekomu povieš, tak Ťa ešte väčšia bitka neminie. Nie je to však pravda, pretože ak sa šikanovaniu zabráni, ten, kto Ťa šikanuje nebude môcť už takmer nič spraviť. Pravdaže chápeme, že ak sa Ťa tieto veci týkajú, nemáš to ľahké. Bojíš sa to niekomu povedať, ale bojíš sa aj chodiť do školy, ráno Ti nechutí jesť, bolí Ťa hlava či brucho, zvraciaš alebo máš hnačku... Ťažšie by však bolo, keby si to musel naďalej znášať a dúfať, že sa tie veci vyriešia samé. Niekedy to tak naozaj je, ale zvyčajne to trvá veľmi dlho a tým to aj viacej vadí a bolí.

Čo môžeš teda spraviť?
Najprv si je dobré uvedomiť, že na svoj problém nie si sám. Všetko sa rieši ľahšie, keď máš niekoho, s kým sa o to môžeš podeliť. V škole to môže byť spolužiak, kamarát z inej triedy, pani učiteľka či pán učiteľ, ktorí Ťa ani nemusia učiť, ale dôveruješ im. Doma sú to rodičia, súrodenci, starí rodičia. Na začiatok je teda dobré sa s niekým o svojom probléme pozhovárať.

Spolužiak, či kamarát však väčšinou nie je ten, kto má možnosť situáciu vyriešiť. Vypočuje Ťa, poradí, ale takýto problém sám asi nevyrieši. Preto je potrebné hovoriť i s ľuďmi, ktorí takúto možnosť majú, sú to už spomínaní riaditeľ školy, triedny učiteľ, školský psychológ alebo policajt. Sú to ľudia, ktorí vedia ako riešiť podobné problémy a čo je hlavné, dokážu Ti pomôcť a ochrániť Ťa. Ty už potom zväčša nemusíš nič robiť.

Nezabudni, že ten, kto Ťa šikanuje, nikdy nebude vplyvnejší a mocnejší než celá polícia i všetci učitelia v škole dohromady.
 
Predpokladáme, že si si prečítal predchádzajúce riadky s uľahčením, že sa Ťa to netýka, že Ti nikto neubližuje. Ale zamysli sa nad tým, či nepoznáš niekoho, kto tie veci musí znášať. Čo si proti tomu spravil? Ako si obeti pomohol?
Nezabudni: Prestaň myslieť ako obeť. Zdôver sa dospelému, ktorému veríš. Požiadanie o pomoc nie je bonzovanie. Agresorom najviac pomáha nevšímavosť okolia. Nikdy nevieš, či nie si na rade.

Súčasť projektu Ako si nenechať ublížiť

pexels photo 220320

Konzultačné hodiny

pondelok až piatok od 8:00 hod do 15:00 hod.