pexels photo 256468

Diskotéka alebo večierok

Diskotéka je miestom najčastejšej zábavy mladých ľudí a trávenia voľného času so svojimi priateľmi. Dá sa na nej dobre zabaviť, vyblázniť na tanečnom parkete a zažiť rôzne príjemné zážitky v kruhu svojich známych.

Diskotéka je však aj miestom, kde sa dá najčastejšie prísť k drogám, dostať sa do stavu opilosti a v horších prípadoch prísť o to najcennejšie, čo v živote máme – o slobodu. Nejedná sa tu však o zatknutie za výtržnosti, alebo zákaz diskoték od rodičov po ťažkej noci plnej alkoholu. 

Sympatický mladík, ktorý sa s tebou snaží zoznámiť, to často myslí úprimne. Ale za rovnakou maskou sa môže skrývať človek, ktorý má v „náplni práce“ zháňať dievčatá na prostitúciu. Takáto nezákonná činnosť sa zvykne nazývať aj obchod s bielym mäsom. Tradičnou schémou zháňania tovaru (dievčat) je „náhodné“ zoznámenie sa s niekým, kto Ti len tak, medzi rečou, ponúkne brigádu, výlet, či zaujímavejšiu párty. Títo ľudia sú profesionálni verbovači, vždy vystupujú dôveryhodne, úprimne, sú pekne oblečení, sú pozorní, milí a chápaví. Jednoducho musia tak vystupovať a pôsobiť, pretože inak by si svoje remeslo nemohli vykonávať. Jedna z častých foriem je aj tzv. „zbalenie“ dievčaťa. Pre týchto ľudí nie je problém dosiahnuť, aby sa dievča zaľúbilo a potom je o to ľahšie s ním bez problémov prejsť cez hranice do zahraničia. Keď s ním odídeš, vystavuješ sa viacerým rizikám. Hovorili sme o nich pri stopovaní a stretnutí sa s neznámym z internetu. V tomto prípade je riziko o to väčšie, že hovoríš s profesionálom, ktorý presne vie, čo kedy povedať, aby dosiahol svoj cieľ. Za tovar dostane dobre zaplatené a je preto ochotný prekonávať mnohé prekážky. Uvedom si, že od určitého momentu pre neho Tvoje „nie“ neznamená nič. Dievčatá alebo aj chlapci sú väznení a nútení k prostitúcii. Ak to robiť nechcú, sú nútení násilím alebo podávaním omamných látok. 

Ak si v priestore, kde sa pohybuje množstvo ľudí, dávaj si pozor aj na nápoje. Nechceš predsa vypiť niečo, čo si si neobjednal. Myslíme tým alkohol, drogy (riziká nájdeš v predchádzajúcej kapitole), alebo „len“ niečo, čo spôsobí tvoju ospalosť, povoľnosť a pod. Aby Ti nikto nič podobné do pohára nevhodil, dohodnite sa s partiou na tom, že bude vždy niekto sedieť pri stole. Ešte jednoduchším riešením je objednané nápoje hneď vypiť.

Súčasť projektu Ako si nenechať ublížiť

pexels photo 220320

Konzultačné hodiny

pondelok až piatok od 8:00 hod do 15:00 hod.