Drogy

Medzi mladými ľuďmi koluje príliš veľké množstvo mýtov o drogách, ktoré však nemajú so skutočnosťou nič spoločné. Pokúsime sa Ti preto niektoré tieto mýty vysvetliť a podať Ti informácie, ktoré sú založené na skutočnej pravde.


Mýtus č. 1: Marihuana nie je návyková.
Toto je jeden z najväčších mýtov, ktorý sa marihuany týka. Marihuana je droga a aj keď jej účinky nenastupujú tak rýchlo a nie sú také výrazné ako napríklad pri heroíne, po čase aj ona spôsobuje závislosť. 
Vedecké štúdie jednoznačne dokazujú a sami konzumenti marihuany potvrdzujú, že závislosť na marihuane existuje a svojimi prejavmi sa podobá závislosti na nikotíne. Rozhodne je však závažnejšia, pretože jeden joint (cigareta z marihuany) obsahuje okrem THC (látka vyvolávajúca závislosť) aj zhruba 1200 dokázaných rakovinotvorných látok, pričom cigareta obsahuje okrem návykovej látky nikotínu takýchto látok „iba“ približne 800.

Mýtus č. 2: Marihuana nemá nežiadúce účinky. 
Pretože je droga, má aj vedľajšie, nežiadúce účinky. Vyvoláva síce pocity radosti, ľahkosti, ale aj oslabuje pamäť, znižuje schopnosť učenia a vnímanie času. U niektorých ľudí môže spôsobiť vznik schizofrénie (vážne psychické ochorenie). 
Vedľajšie účinky marihuany sú aj napríklad tzv. flashback, teda objavenie sa príznakov užitia niekoľko dní, mesiacov po jej požití. Je to spôsobené ukladaním účinnej látky do tuku. Čím viac človek marihuanu fajčí, tým väčšie riziko flashbacku nastáva. Je samozrejme jasné, že tieto flashbacky sa intenzitou nerovnajú flashbackom z tvrdších drog, ale sú dostatočne silné na to, aby mohli ohroziť Tvoj život (ovplyvnia pozornosť, myslenie, otupujú zmysly a podobne).
Ďalším „zaujímavým“ vedľajším účinkom je napríklad potláčanie tvorby hormónov, ktoré vedie u chlapcov napríklad k rastu prsníkov a u dievčat k nadmernej tvorbe ochlpenia.

Mýtus č. 3: Po jednej dávke sa Ti nič nemôže stať.

Takisto sa Ti nemusí nič stať pri autohavárii. Nebezpečenstvo je skryté v tom, že nikdy nemôžeš presne vedieť, aká je droga silná, čo do nej dealer namiešal, aby urobil viac dávok a tým na Tebe zbohatol, ako na Teba zapôsobí, keď si hladný, prípadne keď si niečo vypil, ako dlho bude jej účinok trvať, kedy sa Ti jej pôsobenie prejaví a podobne.

Mýtus č. 4: Drogy zoženieš iba od priekupníkov. 

Prvý kontakt s drogou Ti často sprostredkuje človek, ktorému dôveruješ. Môže to byť spolužiak, kamarát z vedľajšej triedy, dievča, s ktorým chodí tvoj brat. Skôr, než jeho ponuku využiješ, odpovedz si na otázky: Myslí to so mnou naozaj dobre? Nechce len získať ďalšieho zákazníka? Vie o všetkých rizikách, ktoré drogy prinášajú?

Mýtus č. 5: Z marihuany sa nedá predávkovať. Z cigariet už vôbec nie...

Tak, ako sa dá predávkovať heroínom, alkoholom, veľmi ľahko sa môžeš predávkovať aj marihuanou a nikotínom. Možno si už niekedy malé predávkovanie nikotínom zažil, keď si skúšal fajčiť a po vyfajčení prvej cigarety Ti bolo zle, oblial Ťa studený pot a točila sa Ti hlava. Rovnako je to aj s marihuanou. 

Mýtus č.  6: Pri sebe môžeš mať množstvo pre vlastnú spotrebu. 
Podľa zákona pri sebe nemôžeš mať nijaké množstvo drogy. Ak u Teba polícia objaví jednu marihuanovú cigaretu, je to to isté, ako keby si pašoval cez hranice 20 kilov kokaínu.

Mýtus č. 7: Ak nie si plnoletý, nemôže sa Ti podľa zákona nič stať. 
Súdený za trestný čin môžeš byť od 14-tich rokov. Ak máš menej a niečo nezákonné spáchaš, do klasického väzenia nepôjdeš. Budeš však pod dohľadom sociálnych kurátorov alebo stráviš nejaký čas v tzv. polepšovni (Reedukačný domov). Tvoji rodičia budú mať veľké problémy s úradmi, o Tvojom konaní sa dozvie škola a v registri trestov budeš mať do konca života zápis. Priveľa nepríjemností, nemyslíš?

Mýtus č. 8: Alkohol a cigarety nie sú drogy. 
Sú to najrozšírenejšie a najužívanejšie drogy na svete. Štát ich povoľuje legálne predávať, pritom zároveň podporuje akcie zamerané proti nim.

Mýtus č. 9: Zo závislosti sa dá ľahko a bez problémov vyliečiť. 
Tak tento nezmysel asi netreba ani komentovať...

Mýtus č. 10: „Tvrdé“ drogy sú horšie ako „mäkké“. 
Všeobecné tvrdenie, ktoré sa zakladá na niekoľkých vyššie spomenutých mýtoch ako napríklad „marihuana nie je návyková, joint obsahuje menej škodlivých látok ako cigareta a podobne“. 

Mýtus č. 11: Ak som zobral drogu iba raz, v budúcnosti sa mi nemôže nič stať.
Po vyfajčení jedného jointa sa Ti pravdepodobne nič nestane. Po vyfajčení jednej cigarety Ti bude maximálne zle od žalúdka. Jedno pivo Ti spôsobí bolenie hlavy. To sú pomerne zanedbateľné účinky a je pravda, že väčšine z nás nespôsobí jedna dávka „mäkkej“ drogy nič. Ale môže sa Ti stať aj to, že pol roka po požití jednej dávky LSD (názov drogy) budeš mať psychotický záchvat. Nadobudneš predstavu, že ťa niekto prenasleduje a budeš utekať cez okno na siedmom poschodí... Pravdaže je veľký nepomer medzi ľuďmi, ktorým sa nič nestane a tými, ktorí majú podobné ťažkosti. Ale odkiaľ vieš, že nie si tým „vyvoleným“?

Nezabúdaj, Ty drogu vyhľadávať nemusíš, ona si Ťa vo forme dílerov vyhľadá sama. Najprv je poskytovaná zdarma, neskôr musíš za ňu tvrdo platiť. A nielen peniazmi.

 

pexels photo 220320

Konzultačné hodiny

pondelok až piatok od 8:00 hod do 15:00 hod.