Internet

Dnes už pravdepodobne neexistuje človek, ktorý by aspoň raz v živote nevidel internetovú stránku, nepočul o „vé vé vé bodka....“ alebo aspoň neprešiel okolo internetovej kaviarne. Jeden z reklamných sloganov na pripojenie do internetu hovoril, že na webe je všetko. Ako jedna z mála reklám táto tvrdila pravdu.

Zábava, obchodovanie s ľuďmi, dôležité informácie, filmy, vírusy, hudba, násilie, pekné obrázky, propagácia rasizmu. Na webe ja naozaj všetko. A práve v tom spočíva jeho najväčšie nebezpečenstvo. Každý, kto má aspoň základné znalosti práce s počítačom, dokáže na webe prezentovať svoj názor. Niekedy je to názor, ktorý nerešpektuje práva ostatných, nabáda k porušovaniu zákonov, potláča základné ľudské práva a slobody.

Preto je dôležité, aby si vždy, keď otváraš nejakú stránku, premýšľal aj nad jej autorom. Pri tých serióznych ho zistíš ľahko. Odkaz na „O nás“, „Autori“ alebo „Kto sme“ bude umiestnený na úvodnej stránke a nájdeš tam meno, mailovú adresu, prípadne telefónne číslo. 
Najväčším nebezpečenstvom sú názory autorov. Internetové stránky nie sú kontrolované a preto je možné, že sa stretneš s názormi, ktoré budú veľmi extrémne. Napríklad sa dočítaš, že fajčenie marihuany nielenže nie je škodlivé, ale dokonca podporuje trávenie. Alebo že majú černosi vďaka génom nižšie IQ. Už na prvý pohľad je zrejmé, že sú to nezmysly. Pri iných názoroch nemusí byť jednoduché odlíšiť klamstvo od pravdy. Ak si nebudeš istý, pátraj po ďalších zdrojoch alebo sa spýtaj dospelých. 

Internet v súčasnosti neslúži len ako náhrada za encyklopédie, ale je aj zdrojom širokých kontaktov. Veľmi populárne čety (angl. chat) Ti umožnia v reálnom čase pokecať si s ľuďmi, ktorí sedia na opačnom konci Zeme.

A práve takéto četovanie vie byť mnohokrát veľmi nebezpečné. Nedávno sme mali v televíznych správach možnosť sledovať dramatický príbeh únosu mladého dievčaťa, ktoré si dopisovalo so svojim budúcim únoscom cez počítač a ani netušilo, kto je, alebo že si na internete hľadá svoje obete. Našťastie všetko dopadlo dobre a dievča sa našlo. Takýchto príkladov je omnoho viac a väčšinou sa končia nešťastím.

Je ľahké uveriť, že si dopisujeme s krásnou a milou blondínkou, ktorá je úprimná a hľadá si kamaráta na dopisovanie, alebo s chlapcom, ktorý sa podobá na Brada Pitta a práve sa nudí, lebo jeho Porsche je v servise. V skutočnosti krásna a milá blondínka môže byť 52-ročný trestanec, ktorého práve prepustili z výkonu siedmeho trestu.

Je možné, že sa so svojím idolom budeš chcieť stretnúť. Urob to na verejnom mieste – v kaviarni alebo na námestí. Vždy o tom povedz svojim rodičom alebo starším súrodencom. Okrem toho sa tiež dohodni s niekým, kto tam bude s Tebou. Nemusí s tebou sedieť, stačí, keď ťa bude pozorovať od vedľajšieho stolu. 

Nikdy neuvádzaj svoju skutočnú adresu, meno, telefónne číslo a podobne.
Ďalšou súčasťou internetu je aj wap (internet cez mobil), ktorý skrýva rovnaké nebezpečenstvá klasický internet cez počítač.

Súčasť projektu Ako si nenechať ublížiť

pexels photo 220320

Konzultačné hodiny

pondelok až piatok od 8:00 hod do 15:00 hod.